info[at]ginagen.com

کرم ضد درد چیست؟

یکشنبه, 18 مهر 1400 ساعت 08:58
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

درد چیست؟

درد احساس ناراحتی یا یک حس ناخوشایند در بدن است که اغلب بیانگر یک اتفاق یا مشکل عملکردی در یک یا چند ارگان بدن می باشد. در واقع درد یک علامت است که از فعال شدن سیستم عصبی منشأ می‌گیرد و ممکن است بصورت ناگهانی یا بصورت تدریجی ایجاد شود. درد به این شکل ایجاد می شود که مولکول های استیل کولین در سلول عصبی ساخته می شود و توسط کیسه هایی (وزیکول) به فضای بین سلولی آزاد می شود و توسط سلول بعدی دریافت می شود.

استیل کولین (Acetylcholine)چیست؟

استیل کولین یک ماده شیمیایی آلی است که در مغز و بدن بسیاری از انواع حیوانات (از جمله انسان) به عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می کند که انتشار پیام شیمیایی توسط سلول های عصبی به شکل سیگنال به سلول های دیگر، مانند سلول های عصبی و سلول های عضلانی را بر عهده دارد. نام استیل کولین از ساختار شیمیایی آن گرفته شده است: از نظر ساختاری این ترکیب استری است از اسید استیک و کولین. به قسمت هایی از بدن که از استیل کولین استفاده می کنند یا تحت تأثیر آنها هستند کولینرژیک گفته می شود. ترکیباتی که فعالیت کلی سیستم کولینرژیک را زیاد یا کم می کنند، به ترتیب کولینرژیک و آنتی کولینرژیک نامیده می شوند.

انواع درد

درد از لحاظ زمان به دو نوع درد حاد (Acute Pain) و درد مزمن (Chronic Pain) تقسیم می شود.

درد حاد

معمولا شروعی ناگهانی و کیفیتی تیرکشنده دارد که علامتی از یک بیماری در قسمتی از بدن می باشد. درد حاد می تواند ناشی از عمل جراحی، شکستگی استخوانی، مشکلات دندانی، سوختگی یا بریدگی و یا دردهای زایمانی باشد.

درد مزمن

دردیست که علی رغم التیام آسیب اولیه همچنان باقی می ماند که بیانگر فعال ماندن سیگنال های درد در سیستم عصبی بدن برای هفته ها، ماه ها و سال ها است. اثرات فیزیکی درد شامل سفت شدن عضلات، محدودیت در حرکات بدن، کم شدن انرژی و تغییرات در اشتها می باشد. دردهای مزمن شامل سردردها، کمردردها، دردهای ناشی از سرطان، دردهای مفصلی، دردهای نوروژنیک (دردهای ناشی از آسیب مستقیم به رشته های عصبی) و دردهای سایکوژنیک (دردهایی که هیچ منشاء جسمانی ندارد و صرفا روانیست) است. درد مزمن ممکن است ناشی از یک آسیب یا ضربه یا عفونت اولیه در مدتها قبل در یک قسمت از بدن باشد و یا همانطور که اشاره شد هیچ دلیل و منشاء جسمانی نداشته باشد.

برای کنترل درد چه درمان هایی رایج می باشند؟

از درمان های رایج تسکین درد، داروهای ضد التهاب غیرکورتونی (NSAID)، استامینوفن، بیحس کننده های موضعی، بلاک کننده های عصبی، طب سوزنی، تحریک کننده های الکتریکی، طب فیزیکی و جراحی را می توان نام برد. از آنجا که استفاده از دارو های مسکن ممکن است عوارض گوارشی، ضد انعقادی، قلبی، کلیوی و کبدی داشته باشند، امروزه استفاده از کرم ها و ژل ها ی موضعی که از راه پوست جذب شده، از راه های درمان ایمن در کل دنیا به شمار می روند.

مواد موثره رایج در کرم و ژل ضد درد چیست؟

از مهم ترین ترکیبات موثره استفاده شده در کرم های درد کپسایسین، ماده موثره فلفل قرمز (چیلی) است که سبب احساس سوزش می شود. طبق مطالعه منتشر شده، کپسایسین با ایجاد آبشار سیگنالینگ که منجر به غیرفعال شدن کانال های غشایی مکانیکی حساس در سلول های عصبی می شود، اثرات کاهش دهنده درد خود را اعمال می کند. سالیسیلات ها حاوی ماده تسکین دهنده دردی هستند که در آسپیرین یافت می شود، منتول که با ایجاد حس سرما و بعد گرما به طور موقت موجب تسکین درد در ناحیه وقوع درد می شود. عصاره رزماری و نعناع فلفلی نیز از جمله عصاره های گیاهی می باشند که در کرم های موضعی به وفور استفاده می شوند. برخی از محققان اظهار داشتند که گیاه رزماری(Rosmarinus officinalis) ، ممکن است به درمان سردرد، درد عضلات و استخوان ها کمک کند. رزماری همچنین ممکن است باعث کاهش التهاب، شل شدن عضلات و تقویت حافظه شود. محققان پیشنهاد می کنند که این گیاه بر روی گیرنده های مغز موسوم به گیرنده های افیونی عمل می کند که با احساس درد درگیر می شوند. یک آزمایش بالینی در سال 2013 نشان داد که روغن رزماری در افرادی که ترک تریاک را تجربه می کنند درد را کاهش می دهد (1). برخی تحقیقات نشان می دهد که گیاه نعناع فلفلی(Mentha piperita) دارای اثرات ضد التهابی، ضد میکروبی و تسکین دهنده درد است. ترکیبات فعال موجود در روغن نعناع شامل کارواکرول، منتول و لیمونن است (2).

راز هایی راجع به گیاه شاهدانه

شاهدانه (Cannabis) تیره ای از گیاهان گلدار از خانواده Cannabaceae است. نظرات متفاوتی راجع به تقسیم بندی گونه های این جنس وجود دارد به طوریکه سه گونه از این جنس شناخته شده است: Cannabis sativa، Cannabis indica و Cannabis ruderalis. گونه Cannabis sativa که به نام Hemp نیز شناخته می شود، بیشتر برای استفاده غیر دارویی کشت و بهره وری می شود و از دیرباز از این گیاه برای تهیه فیبر، دانه ها و روغن هایHemp استفاده شده است. از طرفی برای جلب رضایت کنوانسیون مواد مخدر سازمان ملل، برخی از گونه های شاهدانه از جمله این گونه برای تولید حداقل سطوح تتراهیدروکانابینول (THC)، ماده اصلی روانگردان و حداکثر میزان CBD (یک کانابینوئید) تولید شده است (3). درحالیکه گونه Cannabis indica (ماری جوانا) حاوی میزان بالای THC می باشد (4).

کرم عصاره شاهدانه ژیناژن با استفاده از چه مکانیسم هایی درد را تسکین می دهد؟

امروزه استفاده دارویی از ترکیبات گیاه Hemp در درمان درد و رفع التهابات بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همانطور که ذکر شد این گونه حاوی میزان کانابینوئید بیشتری (20%) نسبت به گونه ماری جوانا (10%) بوده در حالیکه میزان تترا هیدروکانابینول آن (3/0%) کمتر از ماری جوانا (20%) می باشد.

این ترکیبات کانابینوئیدی(CBD) موجود در عصاره Hemp با اثر بر روی گیرنده های CB1 و CB2 از انتقال نوروترانسمیتر ها (استیل کولین) پیشگیری می کنند (5). در کرم حاوی عصاره شاهدانه ژیناژن در کنار گیاه Hemp از گیاه های آتروپا (Atropa belladonna) و تاتوره(Datura stramonium) هم استفاده شده است که حاوی ترکیبات اسکوپولامین و آتروپین می باشند. این ترکیبات با مهار و بلاکه کردن گیرنده های استیل کولین در سلول های عصبی از انتقال درد جلوگیری می کنند (6). منتول موجود در کرم موجب سرد و گرم شدن شدن و تسکین درد می شود. توکوفرول و پیریدوکسین استفاده شده نیز با افزایش خونرسانی به محل درد از التهاب و درد ناشی از آن جلوگیری می کند.

مزایای کرم ضد درد ژیناژن

  • ایجاد حس آرامش با اثر بر گیرنده هاى سلول های عصبی
  • افزایش گردش خون در قسمت آسیب دیده
  • ضد التهاب قوى

موارد مصرف

برای تسکین درد های عضلانی و مفاصل، کوفتگی و کشیدگی عضلات پس از ورزش های سنگین، رگ به رگ شدن، رفع التهاب تاندون، دردهای آرتروز و رماتیسم و دردهای بعد از عمل جراحی.

خواندن 3073 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 مهر 1400 ساعت 09:23
محتوای بیشتر در این بخش: « آکنه (جوش) چیست؟ میسلار واتر چیست؟ »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.